Blog

معماری مدرن، مصالح ساختمانی مدرن

Posted by:

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

معرفی سنگهای ساختمانی نوین سمنت پلاست

 سنگهای ساختمانی نوین ” سمنت پلاست” یکی از شاهکارهای مهندسی در قرن حاضر بوده که تحول عظیمی را در زمینه تولید سنگهای مصنوعی با کیفیت منحصر به فرد فراهم نموده است. دلیل این ادعا دریافت گواهینامه‌های مختلف و نشانهای طلا توسط مخترع این تکنولوژی (شرکت سیستروم روسیه) می‌باشد که شما را به مطالعه وب سایت این شرکت و مشاهده مدالهای افتخار دعوت می‌نمایم. شرکت سیستروم نام این محصولات را مرمر ساخته شده از بتن انتخاب نموده است(Marble made of concrete). (http://www.sistrom.com/?pageId=1&lang=2)

مواد اصلی تشکیل دهنده سنگهای سمنت پلاست عبارتست از: ماسه ، سیمان ، رزین ، رنگدانه‌های شیمیایی و آب

سنگهای ساختمانی نوین تحت عنوان سمنت پلاست بر اساس استفاده از بتن سیمانی تولید می‌شود که در آن ماسه به عنوان ذرات ریز پرکننده یکی از مهمترین مواد اولیه می‌باشد.  ترکیبات پلیمری و افزودنیهای شیمیایی چسبندگی بین تمام اجزاء را ایجاد کرده و مقاومت مصالح نوین را تامین می‌کند. رنگ‌دانه‌های اکسید آهن که مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیطهای قلیایی می‌باشد رنگ مورد نظر را به این مصالح می‌دهد. ترکیبی که از این راه به دست می‌آید در قالب‌هایی از جنس سیلیکان و پلیمر با طرحهای بسیار متنوع ریخته می‌شود. به عنوان مثال در مصالح نما قالبها دارای نقش و نگارهای سنگ‌های طبیعی بوده و به محصولات سیمایی کاملاً مشابه سنگهای طبیعی قابل استفاده در نما را می‌دهد.

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و مکانیکی مصالح ساختمانی نوین “سمنت پلاست” تولید شده با این روش ارائه شده است:

پارامتر

مصالح ساختمانی نوین “سمنت پلاست“

مقاومت فشاری kg/cm2

 ۱۰۰۰- ۶۰۰

مقاومت کششی kg/cm2

۱۵۰-۶۰

مقاومت سایشی g/cm2

کمتر از ۴/۰

مقاومت دمایی cycles

۵۰۰

جذب آب %

کمتر از ۳

دانسیته kg/m3

۲۲۰۰

 

مزیتهای مصالح ساختمانی نوین “سمنت پلاست” نسبت به مصالح رایج در صنعت ساختمان ایران

·         بسیار مقاومتر از مصالح رایج بدلیل فرمولاسیون خاص و استفاده از تکنولوژیهای نوین (مقاومتی در حدود ۳ برابر بتن)

·         بسیار سبکتر و  در نتیجه کار با آن آسانتر بدلیل وزن مخصوص پایینتر

·         بسیار ارزانتر بدلیل استفاده از تکنولوژیهای نوین

·         امکان تولید مصالح مورد نیاز در طرحها و رنگهای متنوع با استفاده از قالب با طرحهای متنوع (هم اکنون شرکت درنیکا صنعت اسرار سنگهای مذکور را در حدود ۲۰ رنگ مختلف و بیش از ۳۰ طرح متنوع تولید و به بازار ارائه می‌نماید.)

·         امکان تولید بر اساس نوع و شرایط مصرف (استفاده در فضای بیرونی و یا داخلی ساختمان ، کف ، دیوار ، نما ، دکوراتیو و غیره) با تغییر فرمولاسیون مواد ترکیبی و قالبهای متنوع (هم اکنون شرکت درنیکا صنعت اسرار  محصولات بسیار متنوع سنگهای مصنوعی سمنت پلاست را شامل: سنگ نما, سنگ آنتیک و دکوراتیو, موزاییک, سنگ فرش, کفپوش, قرنیز, پله, زیر پله و جدول تولید و به بازار ارائه می‌نماید.)

·         عدم نیاز به برشکاری زیاد بدلیل وجود محصولات در سایزهای مختلف

·         نصب بسیار آسان و عدم نیاز به استفاده از تجهیزات خاص برای جلوگیری از ریزش با در نظر گرفتن تمهیدات خاص در حین قالب‌گیری


Modern artificial stone -Cement Plast

Artificial stone is a name for various kinds of synthetic stone products used from the 18th century onward. They have been used in building construction, civil engineering work, and industrial uses.

One of the earliest was Lithodipyra (AKA Coade stone  produced from 1769 to 1833. Later, artificial stone production was followed with different methods.

Modern artificial stone is produced based on plain concrete which the sand is mainly used as the fine filler. Chemicals and modifying admixtures provide necessary cohesion between all components and ensure the stone strength. The material color is defined by the mineral pigment which is resistant to alkaline and ultraviolet. The mixture produced in this process set in polyurethane or silicone moulds which perfectly copy the natural stone surface relief. It could be made more cheaply and more uniform than natural stone, and was widely used. In engineering projects, it had the advantage that transporting the bulk materials and casting them near the place of use was cheaper than transporting very large pieces of stone.

The advantages of the modern artificial stone:

  • Modern artificial stone is much lighter than natural stone which makes it more convenient to work with
  • Modern artificial stone can be used both for interior and exterior finishing
  • Concretestone is easy to cut and adjust
  • Modern artificial stone is easy to install and it does not require any further maintenance securely protecting the faced surface from aggressive environment impact
  • Modern artificial stone is much cheaper than natural stone
  • The production technology allows for a wide range of stone colors, shapes and textures giving multiple possibilities for decoration
  • The Modern artificial stone has good thermal insulation characteristics

پانل کامپوزیت آلومینیومی

پانل کامپوزیت آلومینیومی متشکل از لایه هایی از ورق آلومینیومی در بالا و پائین و مواد پلی اتیلنی غیر سمی در مرکز می باشد که ترکیبی از LDPE و L- LDPE دارای کیفیت شکل پذیری بالاست این ماده دارای قابلیت پردازش بسیار آسان ، پایداری شیمیایی و عملکرد مکانیکی فوق العاده می باشد و نقطه ضعفی ندارد . بنابراین پانلها چنانچه در معرض گرما و یا سرمای شدید قرار گیرند مسطح باقی می مانند . هردو سطح با درجات پخت متفاوت توسط روش Coil Coating پوشش داده می شوند.

پانل مقاوم در برابر آتش متشکل از لایه هایی از ورق آلومینیومی در پائین و بالا و ماده مرکب غیر ارگانیک کندکننده سرعت سرایت شعله به سایر نقاط و مواد ضد حریق در اندازه نانومتری در مرکز پانل می باشد . عیار این ماده که متشکل از مواد ریز غیر طبیعی و انواع زیادی از مواد با تراکم بالا و اکسیژن است بسیار بالا می باشد . این ماده دارای خاصیت پایداری در برابر شرایط آب و هوایی متغییر و عملکرد فوق العاده است و نه تنها مشکل ضد حریق نبودن پانل کامپوزیت آلومینیومی را برطرف میکند بلکه بطور چشمگیری عملکرد دینامیکی قسمتهای خم و یا تا شده پانل که ضعیف ترین بخش یک پانل مرکب آلومینیومی می باشد بهبود می بخشد.

موارد مصرف

۱٫        نمای بیرونی ساختمانها

۲٫       بازسازی نمای ساختمانهای قدیمی و تغییر دکوراسیون

۳٫       دکوراسیون دیوارهای داخلی ، سقفها ، حمامها ، آشپزخانه ها و تراسها

۴٫       دکوراسیون داخی فروشگاهها

۵٫       تابلوهای تبلیغاتی ، سکوهای نمایش و لوح های اطلاعاتی

۶٫       مواد صنعتی و مواد مورد مصرف در ماشینها و قایقها

۷٫       دیوارکوب ها و سقف کوب های تونل ها


معماری مدرن

با پایان جنگ جهانی و نیاز شدید به ترمیم خرابی های جنگ و تولید انبوه ساختمان ، گرایش به سمت معماری مدرن افزایش یافت . لذا استفاده از تکنولوژی روز ، مصالح مدرن ، پیش ساختگی ، عملکرد گرایی و دوری از سبکهای پر زرق و برق تاریخی مورد توجه قرار گرفت . در این دوره معماری مدرن به عنوان تنها سبک مهم و آوانگارد در غرب مطرح شد و دامنه نفوذ آن به صورت یک سبک جهانی در اقصا نقاط گیتی گسترش یافت.

رایت – موزه گوگنهایم ، نیویورک ۱۹۵۶

عماری مدرن، اعتقاد شدیدا قدرت یافته به ترقی خواهی صنعت است و ترجمان اش به سبک بین المللی خالص و سفید ( یا دسته کم زیبایی ماشینی ) با هدف دگرگون ساختن جامعه هم در حساسیت اش و هم در ساختار اجتماعی اش.

یکی از خصوصیات متعدد معماری مدرن این بود که در ساختمان ها ماهیت مصالح ساختمانی مورد توجه قرار گرفت و این مصالح به صورت طبیعی خود تا آنجا که ممکن بود دست نخورده و بدون پوشش و پرده در ساختمان بکار گرفته شدند، چون استفاده از تزئینات در معماری را کهنه پرستی و ظاهر سازی دانسته و چنین اعلام شد که به جلوه آوردن ماهیت مصالح که به صورتی طبیعی ، نه ساختگی و مصنوعی ، به غنای معماری بیفزایتد مورد توجه قرار گرفت.

نکته دیگر امکان دادن به تمام عوامل ساختگی بود تا نقشی را که در ساختمان دارند بنمایانند در معماری گذشته مثلا پلکان اغلب در میان دیوارهایی سنگین و در فضایی که در پس خانه بود و بیشتر مناسب  پستو و صندوق خانه از دیده پنهان می شد.

معماری مدرن نه تنها نشان داد که پله را می توان در معرض دید نهاد بلکه می توان آن را عاملی ساخت که بر غنای معماری بیفزاید. مراد از صداقت و اخلاق در معماری مدرن از جمله همین آشکار گذاشتن عوامل ساختمانی و تاکید بر آنهابود.

از دیگر ویژگی های معماری مدرن این بو که توانست از امکانات مهندسی بهره گیرد و با بکارگیری اسکلتی مرکب از تیرها و ستونها که بار ساختمانی بنا را فقط در نقاطی معین متمرکز و تحمل می کند دیوار  به پرده ای صرفا برای محصور و متمایز کردن فضا تبدیل کند.

معماری مدرن نمای یکسره و یکنواخت رنسانس و باروک را می شکند ، در معماری رنسانس به ویژه در قصرهای باروک تمام ساختمان نمایی یکسره و یکنواخت داشت اگر در پشت نما آشپزخانه یا پله یا اتاق بود در نما یکسان ظاهر می شد. اما در معماری مدرن به مدد تکنولوژی میسر شد که شخصیت هر بخش بنا را مشخص و معلوم در پیکر آن نشان داد. از این رو معماری مدرن اصیل آن معماری است که هر قسمت نمودار شخصیت و هویت خویش باشد.

محتملا می توان قصر بلورین را که به سال ۱۸۵۱ برای نمایشگاه لندن ساخته شد نقطه آغازی برای معماری مدرن دانست این نکته اگر هم از لحاظ تاریخی دقیق نباشد واجد اهمیت است. زیرا در اینجا بود که مظاهر بارز یکی از عواملی که باعث پیدایش معماری مدرن شد و در گسترش و تحولات آن نیز نقش اساسی بازی کرد به گونه ای بی سابقه تجلی یافت . ساختمان  بزرگ بلورین توسط جوزف پاکستن برای نمایشگاه مدرن یعنی آهن و شیشه بود که اجزا به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید و در محل نصب شدند.

چارلز چنکر تاریخ نگار و منتقد معماری، تاریخ دقیق مرگ معمعاری مدرن را ۱۵ ژانویه ۱۹۷۲ ساعت ۲۳ : ۳ بعد از ظهر بیان کرد ، زمانیکه مجموعه آپارتمانهای مسکونی پروت ایگو در شهر سن لوییس آمریکا  توسط دینامیت منهدم شد.

جنکز بیان می کند که این مجموعه آپارتمانها نماد معماری مکعب شکل و بدون تزئینات مدرن بود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
۰
  Related Posts
  • No related posts found.

Add a Comment