Blog

آشنایی با پلی یورتان

Posted by:

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پلی یورتان (Polyurethane – PU)

 

پلی‌یورتانها به انگلیسی: ( Polyurethane) به دسته‌ای از مواد شیمیایی اطلاق می‌شود که از واکنش پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها به‌عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده ساخته می‌شوند.

پلی یورتان، که با اختصار PU شناخته می شوند در اسلب های پیش ساخته موجود می‌باشد. پلی یورتان، مصارف متنوع و مختلف زیادی در صنعت و ساختمان سازی دارد. مثلا از پلی یورتان در ساخت المان های ضدسایش (مثلا غلتک های ضدسایش)، ساپورت ها و المان هایی که تخت نیروهای فشاری هستند، قطعات پلاستیکی صلب، چرخ، و غیره استفاده می شود. یکی دیگر از کاربردهای پلی‌یورتان‌ها، استفاده به عنوان ابزار پیش ساخته دکوراتیو با هدف ایجاد طرح ها و جلوه های زیبای دکوراتیو در  فضای داخلی و نمای خارجی ساختمان می‌باشد. پلی یورتان هایی که در بخش های مختلف از آنها استفاده می شود، در چگالی و درصد ترکیب شیمیایی با هم متفاوت هستند.

تولید پلی یورتان

پلی یورتان از ترکیب شیمیایی دو کامپوننت اولیه به همراه یک عامل خارجی با دمای جوش بسیار پایین (مانند CO2 یا پنتان) بوجود می آید. کامپوننت های اولیه در فاز مایع بوده و از مونورهایی از گروه ایزوسانات و گروه هیدروکسیل (با اتم فعال هیدروژن) یا پلی یول تشکیل شده اند. هنگامی که کامپوننت ها با هم ترکیب می شوند، کفی را تولید می کنند که به سرعت حجیم شده و پس از مدتی سفت و صلب می گردد.

ROH + R’NCO → ROC(O)N(H)R’

دو کامپوننت اصلی مستقیما با هم واکنش شیمیایی داده و یک ماتریس پلیمری از جنس پلی یورتان تشکیل میدهند. حرارت آزاد شده از واکنش کامپوننت ها، عامل خارجی را تبخیر می کند که بخار حبس شده آن باعث می شود ماتریس پلیمری به شکل فوم درآید.

حجم فوم تولید شده و متعاقبا، چگالی فوم تولید شده، تابعی از مقدار عامل خارجی است که به ترکیب اضافه می شود. ترکیب شیمیایی فوم تولیدی را نیز می توان با اضافه کردن افزودنی های دیگر تغییر داد تا به خواص مطلوب دست یافت.

پس از شکل گیری و در زمان سفت شدن، سطح فوم همچنان خاصیت چسبندگی خود را حفظ می کند. با استفاده از این خاصیت می توان پوشش های آلومینیومی یا پوشش های دیگر را به صورت دائمی به فوم چسباند. در تولید صنعتی، از کاتالیزور نیز در پروسه استفاده می شود تا واکنش را سرعت بخشد. کاتالیزورها می توانند از ترکیبات آمین یا ترکیبات فلزات آلی باشند.

در تولید صنعتی ساندویچ پنل های پلی یورتان، به صورت پیوسته کف ناشی از واکنش به روی نوارنقاله صفحات ساندویچ پنل ریخته شده و به خاطر خاصیت چسبندگی فوم گرم تازه تولید شده، صفحات کاملا به فوم پلی یورتان می چسبند. صفحات ساندویچ پنل می توانند از جنس ورق آلومینیومی، صفحات کامپوزیتی و معدنی باشند. برای تولید بلوک های پلی یورتان، فوم حاصل از واکنش به درون قالب مورد نظر ریخته می شود و پس از سفت شدن، روی آن به شکل بلوک دلخواه بریده می شود.

در پلی یورتان تزریقی، کامپوننت های اولیه ماده، در دو مخزن جدا تحت دما و فشار مشخص نگهداری می شوند. هر کامپوننت از قسمت گرمادهنده مخصوص خود عبور می کند و هردو در گان به هم می رسند و شروع به واکنش می کنند. در حین واکنش، گان ترکیب شیمیایی حاصل را با فشار به درون محفظه ای که قرار است عایق شود، می پاشد.

مشخصات پلی یورتان چگالی بالا (۱۶۰kg/m3)

مشخصه فیزیکیتوضیحواحداستاندارد
ساختارسلول بسته صلب
رنگزرد
بوبی بوASTM E679
چگالی۱۶۰[Kg/m3]ASTM D 1622
انعطاف پذیریصلب
استحکام فشاری۲٫۳۳×۱۰۶Pa – [N/m2]ASTM C165 – C1621
محدوده دمای کاری[-۱۹۶] ̴ [+۱۲۰][۰C]ASTM C1029
ضریب نفوذ رطوبت۱٫۸×۱۰PermASTM E96
ضریب جذب رطوبت۱٫۳% W/WASTM E96
ضریب انتقال حرارت در ۲۴۰C۰٫۰۳۴[W/m.0C]ASTM C518 – ASTM C335
ضریب انتقال حرارت در ۱۰۰۰C۰٫۰۴۰[W/m.0C]ASTM C518 – ASTM C335
مقاومت در مقابل UVخوبASTM D 1171
انتشار اشتعال سطحیClass 2 – B2ASTM E84 – BS 476 Part 7
مقاومت شیمیاییخوب

کلمات کلیدی: پلی یورتان، پلی ایزوسیانورات، تولید پلی یورتان، کاربردهای پلی یورتان، مزایای پلی یورتان، ابزار گچبری پیش ساخته پلی یورتان

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
۰
  Related Posts
  • No related posts found.

Add a Comment