Blog

آشنایی با سنگهای ساختمانی ایران

Posted by:

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آشنایی با سنگهای ساختمانی ایران ( محل استفاده انواع سنگ ساختمانی، مشخصات، ابعاد و مبنای قیمت)

سنگهای مرمریت و مرمر به دلیل صیقل پذیری خوب و ضعیف بودن در برابر نور خورشید و عوامل جوی به سبب باز شدن رگهای آهکی و رنگ پریدگی مختص به فضای های داخلی میباشد و استفاده آنها در نمای خارجی و محوطه سازی مجاز نمیباشد .

سنگهای گرانیت که ترکیبی از آهن دارند حس سردی داشته و از آنها در تمامی فضاها میتوان استفاده کرد .
به دلیل سخت بودن این نوع سنگ و هزینه گران ابزارزنی و حجم سازی و تعداد کم دستگاههای صیقل زنی احجام سنگی این نوع سنگ بیشتر به صورت پلاک استفاده شده و کمتر ابزارهای حجمی این نوع سنگ را در ایران میبینیم .

سنگ تراورتن که در سالهای اخیر شاهد رشد چشم گیر آن میباشیم به دلیل نرم بودن ، شکل پذیری آسان و صیقل پذیری خوب در حجمهای مختلف استفاده میشود . طیف رنگ کرم روشن تا قهوه ای ، دودی، زرد و قرمز رنگهای اصلی این نوع سنگ میباشد و این سنگ بیشتر در نما و دیوارهای داخلی به دلیل حس گرمی که دارد استفاده میشود که در دو نوع فراوری صیقلی و اصطلاحا چرمی در بازار میباشد .

از سنگهای مرمر و سنگ ترکیبی مرمر و تراورتن که تراونیکس نامیده میشود نورگذر بوده و جزو سنگهای گران قیمت میباشد در دکوراسیون های لوکس استفاده میشود.

از سنگهای تراورتن در نما، دیوار، پله و محوطه سازی
مرمریت و مرمر در کف، دیوار، پله، صفحه کابینت، کانتر، کف سرویس بهداشتی، و به دلیل بافت های زیبا در دیوار ها به عنوان طرح های خاص
گرانیت در پله، پارکینگ، کف،نما، محوطه سازی به دلیل حس سردی در رنگ ،بیشتر در نما و کف های تجاری و اداری استفاده میشود .

در ایران بیشتر تولید کارخانه ها سنگ دو سانتی با عرض ۴۰ میباشد. سنگها را به نام جنس، رنگ و شهر یا کشورشان مینامند مانند تراورتن سفید عباس آباد یا گرانیت آبی نروژ .نام هایی که در اصطلاح میشنوید نامهای تجاری میباشد که باعث سردر گمی خریدار میشود و نمیتوانند منابع اصلی سنگ را شناسایی کنند ، به عنوان مثال اگر به شما سنگ شکلاتی کاشان معرفی شود براحتی منبع آن را شناسایی خواهید کرد ولی اگر همان سنگ را به نام پرشین یا افرا یا هر اسم دیگر معرفی کنند قادر به شناسایی منابع دیگر آن به جهت استعلام قیمت نیستید .
قیمت و درجه سنگها در انواع مختلف متفاوت است ، در گرانیت ها لکه های رنگی و رگهای مختلف
در تراورتن و مرمریت رنگ ها که در اولویت رنگ کرم روشن میباشد و رگه ها و رنگ سنگ ها و یکرنگ بودن در مرمر ها یکدستی رنگها و نوع رگها در قیمت تاثیر گذار است.

سنگ های دیگری در خانواده سنگها وجود دارد مانند ترامیت : تراورتن + مرمریت
تراونیکس : مرمر یا اونیکس + تراورتن شبه گرانیت : شبیه مرمریت است با سختی گرانیت
لایم استون (سنگ آهک) مانند گوهره خرم آباد که جذب آب و چربی دارد البته این مشکل با انواع فرآوری نانو امروزه حل شده است و مانند مرمریت میباشد با این تفاوت که به رنگ روشن بوده و در آن رگهای رنگی وجود ندارد و کاملا یکدست میباشد .

کنگلومرا نوعی مرمریت که در آن مانند موزاییک دانه های درشت سنگ دیده میشود. سند استون (ماسه سنگ) که ماسه ای مانند بوده و صیقل پذیر نیست، مانند سنگ طرح چوب در بیشتر موارد این نوع سنگ ها را به دلیل اینکه قیمت ارزانتری دارند و تشابه شدیدی با انواع دیگر دارند به فروش میرسانند و در صورت کاربرد نامناسب آن در طول زمان باعث آسیب جدی و تخریب سنگ میشود ، مانند باز شدن رگها ،تغییر رنگ، جذب آب و چربی و غیره میشود.

سنگها در بازار ایران در عرض ۴۰ سانت و قطر دو سانت در طول آزاد، سه و چهار سانت در عرض ۳۵ پله، عرض ۴۰ برای درپوش و غیره ، عرض ۵۰ و ۶۰ صفحه میز و کابینت استفاده میشود. از سایز ۶۰*۶۰ به بالا اسلب نامیده و در برخی از کارخانه ها تولید میشوند که قیمت آن ها از سنگهای عرض ۴۰ بالاتر میباشد و تا سایز ۲۵۰*۳۰۰ بسته به جنس آن میتواند تولید شود.

مبنای قیمت سنگ در ایران عرض ۴۰ و طول آزاد بوده و هر تغییری در سایز و حکمی نمودن آن شامل هزینه میباشد. مانند ۴۰*۴۰٫ در استعلام قیمت حتما سایز و ضخامت آن را مشخص کنید.

گرانیت زاهدان

گرانیت زاهدان

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
۰
  Related Posts
  • No related posts found.

Add a Comment